+370 462 46444
I-V 10:00-19:00
VI 10:00-14:00

Fiksažas

Fiksažas (pranc. fixage, iš lot. fixus – stiprus, fiksuotas), arba fiksatorius fotografijoje – medžiagų tirpalas, skirtas fotografiniam vaizdui fiksuoti ant juostos, popieriaus ar kitos laikmenos. Tuo pačiu metu tradiciniame fotografavimo procese iš fotografinės emulsijos pašalinamas sidabro druskų perteklius, kuris po išryškinimo liko fotografiniame sluoksnyje neeksponuotose vietose. Foto fiksažo gamintojai išlieka tie patys: „Kodak“ ir „Ilford“. Fiksatorius paverčia netirpius sidabro halogenidus fotografinėje emulsijoje į vandenyje tirpius junginius, dažniausiai kompleksines sidabro druskas.

Rodoma: 1 1
Rodyti po:2050100
Atvaizduoti:
  1. 1 iš 1 puslapių
  2. 1
  3. 1 1 prekių

PASLAPTINGASIS FOTOGRAFIJOS ELEMENTAS: FIKSAŽAS

Fotografijos procesas yra sudėtingas ir daugiasluoksnis, o vienas iš svarbiausių jo komponentų yra fiksažas. Tai cheminis komponentas, kuris žymi nuotraukos vystymosi pabaigą ir užtikrina jos ilgaamžiškumą. Fiksažas yra neatsiejama fotografijos dalis, leidžianti išsaugoti įspūdingus vaizdus ilgą laiką. Egzistuoja skirtingos fiksažo rūšys, kurios skirtos skirtingiems tipams nuotraukų. Populiariausi yra citrinų rūgšties ir amoniako pagrindo fiksažai.

 

FIKSAŽO FUNKCIJA IR PAGRINDINĖS YPATYBĖS

1) Vystymo proceso užbaigimas: Fiksažo pagrindinė funkcija yra stabdyti vystymo procesą, užtikrinant, kad visi chemikalai, kurie nebuvo reikalingi nuotraukos formavimui, būtų nuvalyti.

2) Sidabro halidų neutralizavimas: Fiksažas neutralizuoja sidabro halidus, kurie lieka po vystymo proceso. Tai svarbu, nes šie halidai, jei palikti, gali pakeisti nuotraukos spalvą ir kokybę.

3) Ilgaamžiškumas: Fiksažas taip pat užtikrina nuotraukos ilgaamžiškumą. Jis padeda išvengti tolesnio cheminio aktyvumo, kuris galėtų paveikti nuotrauką laikui bėgant.

4) Koncentracija: Fiksažo koncentracija lemia jo efektyvumą. Per maža koncentracija gali lemti nepilną vystymą, o per didelė gali sukelti perteklinį chemijos aktyvumą.

5) Neutralizavimo gebėjimas: Skirtingi fiksažai turi skirtingą gebėjimą neutralizuoti sidabrą. Kuo efektyviau fiksažas neutralizuoja sidabrą, tuo aukštesnė jo kokybė.

 

FIKSAŽO SVARBA FOTOGRAFIJOJE

1) Nuotraukos igaamžiškumas: be fiksažo, nuotraukos būtų jautrios šviesai ir galėtų pakeisti savo spalvą ir kokybę esant net nedideliam apšvietimui.

2) Kokybės kontrolė: fiksažas yra svarbus žingsnis užtikrinant nuotraukos kokybę. Jis padeda išsaugoti kontrastą, tonus ir detales, kurias fotografai siekia pabrėžti.

3) Eksperimentavimas su stiliais: fotografai gali eksperimentuoti su skirtingais fiksažo tipais, siekdami pasiekti unikalias efektus ir pritaikyti juos savo meniniams tikslams.

 

Fiksažas nėra tiesiog cheminis komponentas; tai yra meno kūrimo dalis. Fiksažas leidžia fotografui valdyti nuotraukos vystymo procesą, kuriuo siekiama sukurti įspūdingus, ilgaamžius kūrinius. Tai yra paslaptingasis elementas, kuris suteikia nuotraukoms gyvybingumo ir leidžia menininkams išreikšti savo kūrybinį potencialą!